Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památná lípa na Lhotce

27. 11. 2016

Bylo nebylo.... Byla stará roubená chalupa, jakých už dnes není ve středních Čechách mnoho. Byl krásný, roubený špejchárek s pavláčkou, byla i stará paní, která vypravovala o rodině, ale i hospodaření, dřině a staré lípě, zasazené před dávnými desetiletími. Drobná paní zemřela, dřevěná chalupa byla už před mnoha lety strženy a z její cihlové dostavby vznikl nový dům. Zůstala lípa, svědek života minulých generací, jejich lásek, radostí, ale i starostí, vlastně života nevelké vesnice Lhotky u Berouna, která byla nazývána Březová.

Je malebně zapadlá v kopcích mezi lesy, odříznutá od ruchu města Berouna. Historii má Lhotka opravdu dávnou. Ze starých spisů se dovídáme, že roku 1338 byla darována od Štěpána u Tetína augustiánskému klášteru na Malé Straně v Praze. Je tedy určitě starší než ze 14. století.

Lípa však ze 14. století není, i když její věk se počítá víc, jak na stovku let. Vždyť kořeny již vystupují ze země, silné kořenové náběhy jsou za století ohlazeny dotyky bosých lidských nohou, každý kdo chtěl vystupovat malou brankou do dvora chalupy č. 8, musel přes ně přejít.

Strom je neúplatná stráž, chránil přístup do chalupy, k domovu, i proto se stal jeho součástí.

Lípa je skutečně pěkná. Má nevysoký kmen u země mohutnější, který nestačí obejmout ano dva dospělí lidé. Vysoká koruna už od lesa vyniká nad střechami domů.

Před lety stará paní hezky mluvila o stromu, který se po celý její život nijak nezměnil, avšak na nějakou pověst k němu se vztahující, si nevzpomněla.

Škoda, ale i tak je lípa součástí a ozdobou stavení na návsi, ale i připomínkou dobrých vztahů, které lidé na vesnici ke stromům vždy měli.

 

Náhledy fotografií ze složky Památná lípa

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář